
III. modul
Udržitelný byznys
Jak začlenit udržitelnost do byznysu
Termín: 8. června 2023 od 8.45 do 17.00
Relativně nové a široké téma udržitelnosti se v posledních letech skloňuje ve všech možných úhlech. Skrývá v sobě nejen environmentální aspekt (E), ale i sociální sféru (S), řízení a management (G). Správně nastavená ESG strategie může firmám přinést konkurenční výhodu a nové trhy.
V tomto modulu společně projdeme širokým tématem ESG, podíváme se na to, co na poli udržitelnosti dělá Evropa, jak na to reaguje Česko a jak se nová témata promítají do tuzemských firem.
Na závěr
nás čeká panelová diskuse, kde s klíčovými experty probereme téma udržitelnosti
v byznyse nejen s ohledem na budoucnost Česka, ale i Evropy a světa.
Témata:
Co pro environmentální změnu dělá Evropa a jak na to reaguje Česko
Urgentní řešení globální změny klimatu v kombinaci s akutní energetickou krizí vytváří nutnost výrazně změnit současný trend společenského rozvoje včetně způsobu podnikání. Důvody pro snížení naší závislosti na fosilních palivech a přechod na čistou energii nebyly nikdy silnější a potřeba energetické bezpečnosti zřejmější. V evropském kontextu dlouhodobá strategie Zeleného údělu vytváří rámec pro potřebnou transformaci ke snížení emisí CO2, energetické a materiálové závislosti Evropské unie a její udržitelný a rizikům odolnější rozvoj. Implementace této EU strategie a její potřebné urychlení v ČR je podporováno výraznou dispozicí sektorově zaměřených evropských fondů. Četné projekty a příklady dobré praxe dokládají u nás rostoucí podporu tomuto transformačnímu procesu. Tento proces je posílen i rostoucím očekáváním ve vztahu k zachování pravidel v oblasti životního prostředí, sociálních aspektů a dobré správy (ESG). Inovativní role bankovního sektoru při podpoře této transformace je klíčová. V širším mezinárodním kontextu probíhají diskuse o rizicích a možných dopadech globálních změn a současného kvantitativního planetárního rozvoje a hledají úpravu hodnotových systémů a cesty přechodu na dlouhodobě udržitelný a globálním rizikům odolnější rozvoj.
Evropská směrnice CSRD: Sběr a vyhodnocování nefinančních dat
Připravovaná evropská směrnice o vykazování nefinančních dat se zaměřením na udržitelnost a na ni navazující evropské standardy pro vykazování udržitelnosti ESRS jsou základními stavebními kameny pro odbornou i širokou veřejnost zajímající se o to, jakým způsobem soukromý sektor přistupuje k otázkám ukrývajícím se pod zkratkou ESG.
Data, informace a principy uplatňované v rámci ESG doplní čistě finanční pohled na fungování obchodních společností způsobem, který nabídne možnost komplexního pochopení rizik souvisejících s jejich podnikáním. ESG a potažmo ESRS přináší nové principy a přístupy, mimo jiné povinnost poskytnout výhledy do budoucna týkající se firemní uhlíkové stopy, povinnosti provádět ‚‚due diligence‘‘ dodavatelského řetězce, identifikovat a vyhodnocovat klíčová rizika, dopady a příležitosti v oblasti udržitelnosti a řadu dalších.
Dotkneme se i otázky, kterých společností se tyto nové standardy dotknou a do jaké míry jsou kompatibilní i s dalšími existujícími i připravovanými standardy pro vykazování udržitelnosti i praktickými zkušenostmi a příklady z přípravy podkladů a sdílení ESG dat a informací.tato zkratka asi není nikde vysvětlena? Na začátku je ESG a pak CSRD, jiná ne.
Od koheze až k Národnímu plánu obnovy anebo proč máme negativní postoj k ESG
Proč má Česká republika, resp. její veřejná sféra, negativní postoj k přijetí změn vyvolaných novými normami a pravidly vyplývajícími z ESG? Proč proaktivně nepřistupujeme jako země k tématu ESG? A jak vládu změnil Národní plán obnovy? V této přednášce vhlédneme do situace mnoha úředníků vlády a jejich pohledu na specifický nástroj v podobě ESG.
Jak
tuzemské firmy začleňují do svého podnikání udržitelnost. Na příkladu z praxe
AURES Holdings
Jako poskytovatel služeb mobility hraje AURES Holdings roli v rámci cirkulární ekonomiky, protože poskytuje udržitelná řešení pro průmysl použitých vozů. Role společnosti je dvojí – jednak v rámci přeprodeje použitých vozů, ale i ve snižování počtu prodávaných starších vozů, čímž snižuje množství výfukových plynů. Společnost se zavázala v rámci své ESG strategie do roku 2025 snížit emise výfukových plynů prodaných vozů o 40 % oproti roku 2018 a ve stejné lhůtě chce dosáhnout i uhlíkové neutrality. Proč se AURES Holdings dobrovolně přihlásila k tomuto cíli a proč začlenila do svého podnikání tuto ESG strategii? Co jí její implementace přináší?
Garant
Lektoři
Panelová diskuse

Milan Pospíšil
Produktový manažer úvěrů na bydlení
Stavební spořitelna České spořitelny
Milan Pospíšil bude reprezentovat stavební spořitelny a podělí se s vámi o pohled na energetickou transformaci rodinných domů a bytů.
Garant modulu
"Česko jako členská země EU, s vysoce otevřenou ekonomikou, nemůže v žádném případě držet jiné standardy, než jaké platí u obchodního partnera s naprosto dominantním obchodním podílem. Zároveň však jde o velmi adaptabilní ekonomiku a společnost, která nejen že byla schopna se přizpůsobit, ale vždy tak učinila s velkou dávkou kreativity a prosperovala."
Moderátor diskuse
"Téma udržitelnosti se v byznysových kruzích skloňuje už nějakou dobu. V posledním roce se však v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině do popředí dostala ještě i jiná témata – energetická bezpečnost a soběstačnost. Společně s hosty panelové diskuse budeme diskutovat o krátko-, středně- a dlouhodobých prioritách a o tom, jak k nim přistupují v oblastech své působnosti."
Program dne
09.00 - 10.30
Co pro environmentální změnu dělá Evropa a jak na to reaguje Česko
Petr J. Kalaš
10.30 - 11.00
Přestávka
11.00 - 12.30
Evropská směrnice CSRD: Sběr a vyhodnocování nefinančních dat
Ondřej Veselovský
12.30 - 13.30
Oběd
13.30 - 14.15
Od koheze až k Národnímu
plánu obnovy anebo proč máme negativní postoj k ESG
Martina Sieber
14.15 - 15.00
Jak tuzemské firmy začleňují do svého podnikání
udržitelnost. Na příkladu praxe AURES Holdings
Lenka Zajíčková
15.00 - 15.30
Přestávka
15.30 - 17.00
Panelová diskuse na téma:
"Energetická transformace budov"
Blanka Beranová, Ján Čiampor, Ivo Marcin, Milan Pospíšil
Moderátor diskuse: Petr Procházka