IV. modul

Udržitelný byznys

Jak začlenit udržitelnost do byznysu

Termín: 26. září 2024 od 8.45 do 17.00

Relativně nové a široké téma udržitelnosti se v posledních letech skloňuje ve všech možných úhlech. Skrývá v sobě nejen environmentální aspekt (E), ale i sociální sféru (S), řízení a management (G). Správně nastavená ESG strategie může firmám přinést konkurenční výhodu a nové trhy.

V tomto modulu společně projdeme širokým tématem ESG, podíváme se na to, co na poli udržitelnosti dělá Evropa, jak na to reaguje Česko a jak se nová témata promítají do tuzemských firem.

Na závěr nás čeká panelová diskuse, kde s klíčovými experty probereme téma udržitelnosti v byznyse nejen s ohledem na budoucnost Česka, ale i Evropy a světa. 


Témata:

Co pro environmentální změnu dělá Evropa a jak na to reaguje Česko

Urgentní řešení globální změny klimatu v kombinaci s akutní energetickou krizí vytváří nutnost výrazně změnit současný trend společenského rozvoje včetně způsobu podnikání. Důvody pro snížení naší závislosti na fosilních palivech a přechod na čistou energii nebyly nikdy silnější a potřeba energetické bezpečnosti zřejmější. V evropském kontextu dlouhodobá strategie Zeleného údělu vytváří rámec pro potřebnou transformaci ke snížení emisí CO2, energetické a materiálové závislosti Evropské unie a její udržitelný a rizikům odolnější rozvoj. Implementace této EU strategie a její potřebné urychlení v ČR je podporováno výraznou dispozicí sektorově zaměřených evropských fondů. Četné projekty a příklady dobré praxe dokládají u nás rostoucí podporu tomuto transformačnímu procesu. Tento proces je posílen i rostoucím očekáváním ve vztahu k zachování pravidel v oblasti životního prostředí, sociálních aspektů a dobré správy (ESG). Inovativní role bankovního sektoru při podpoře této transformace je klíčová. V širším mezinárodním kontextu probíhají diskuse o rizicích a možných dopadech globálních změn a současného kvantitativního planetárního rozvoje a hledají úpravu hodnotových systémů a cesty přechodu na dlouhodobě udržitelný a globálním rizikům odolnější rozvoj. 

ESG: Data o podnikové udržitelnosti pro zainteresované strany podle EU rámců

Evropské standardy pro vykazování udržitelnosti ESRS, EU taxonomie pro identifikaci udržitelných aktivit, směrnice o energetické náročnosti budov a další rámce definující, jakým způsobem soukromý sektor přistupuje k otázkám ukrývajícím se pod zkratkou ESG v EU.

Data a informace vycházejí z evropských rámců udržitelnosti se stávají stejně významnými pro pochopení a posuzování rizik podnikání jako je dnešní čistě finanční pohled na fungování obchodních společností. ESRS, EU taxonomie přináší nové požadavky a také výzvy nejen pro firmy, kterých se dotýkají přímo, ale i pro jejich stakeholdery, veřejnou správu a další instituce. Přinášejí mimo jiné požadavky na dekarbonizaci, cirkularitu, znalost dodavatelského řetězce, pochopení klíčových klimatických rizik pro své podnikání, ale také podnikatelské příležitosti a výzvy v rámci probíhající transformace celého kontinentu a jeho podnikové sféry.

Novinky, praktické zkušenosti a příklady ze světa ESG dat a informací doplní povídání o tom, kterých společností a v jakém rozsahu se tyto požadavky dotýkají a do jaké míry jsou dosažitelné

Dlouhodobě udržitelná prosperita

Hlavním cílem této přednášky je inspirovat účastníky k chápání udržitelnosti jako komplexního přístupu, kde jednotlivé pilíře ESG (Environmentální, Sociální a Governance) nejsou oddělované, ale naopak se navzájem prolínají, podporují a posilují. Podíváme se na to, jak přistupuje ke strategii udržitelnosti Česká spořitelna a nahlédneme do její aktuální strategie Dlouhodobé prosperity. Česká spořitelna opustila tradiční dělení E-S-G, protože jí svým způsobem omezovalo to, jak se snažila téma udržitelnosti propisovat do všeho, co dělá. Tato provázanost přispívá k lepšímu pochopení a přijetí myšlenky dlouhodobě udržitelné prosperity. V této přednášce se zaměříme také na to, jak chce banka účinně řídit snahu, aby udržitelnost ovlivňovala zaměstnaneckou a zákaznickou zkušenost.


Garant modulu

Miroslav Zámečník

Garant modulu Udržitelný byznys

Hlavní poradce, Česká bankovní asociace



"Česko jako členská země EU, s vysoce otevřenou ekonomikou, nemůže v žádném případě držet jiné standardy, než jaké platí u obchodního partnera s naprosto dominantním obchodním podílem. Zároveň však jde o velmi adaptabilní ekonomiku a společnost, která nejen že byla schopna se přizpůsobit, ale vždy tak učinila s velkou dávkou kreativity a prosperovala."


Lektoři

Petr J. Kalaš
Spoluzakladatel a viceprezident,
CBCSD - Czech Business Council for Sustainable Development

Petr J. Kalaš, odborník na životní prostředí, bude hovořit o environmentálních změnách, jak na ně reaguje Evropa a také Česko.

Ondřej Veselovský
Leader ESG a consultingu
CRIF - Czech Credit Bureau

Ondřej Veselovský vám představí novou evropskou směrnici CSRD a ukáže, jak na reporting nefinančních dat.

Petra Ondrušová
Chief Sustainability Officer
Česká spořitelna

Lektorka modulu Udržitelný byznys.


Panelová diskuse

Petr Procházka

Moderátor diskuse na téma Udržitelný byznys

Gestor komise pro udržitelné finance & evropskou a mezinárodní agendu,
Česká bankovní asociace


"Téma udržitelnosti se v byznysových kruzích skloňuje už nějakou dobu. V posledním roce se však v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině do popředí dostala ještě i jiná témata – energetická bezpečnost a soběstačnost. Společně s hosty panelové diskuse budeme diskutovat o krátko-, středně- a dlouhodobých prioritách a o tom, jak k nim přistupují v oblastech své působnosti." 

Hana Kovářová
Výkonná ředitelka pro Strategii značky a komunikaci skupiny Komerční banky

Jiří Jirásek
Odborný garant pro financování podniků
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR 


Petr J. Kalaš
Spoluzakladatel a viceprezident
CBCSD - Czech Business Council for Sustainable Development

Adéla Malinová
Senior Manažer Sustainability
Talent Acquisition & Development
MONETA Money Bank


Ondřej Veselovský
Leader ESG a consultingu
CRIF - Czech Credit Bureau

Program dne

09.00 - 10.30

Co pro environmentální změnu dělá Evropa a jak na to reaguje Česko
Petr J. Kalaš

10.30 - 11.00

Přestávka

11.00 - 12.30

ESG: Data o podnikové udržitelnosti pro zainteresované strany podle EU rámců
Ondřej Veselovský

12.30 - 13.30

Oběd

13.30 - 15.00

Dlouhodobě udržitelná prosperita
Petra Ondrušová

15.00 - 15.30

Přestávka

15.30 - 17.00

Panelová diskuse na téma:
"Bankovní dotazník a jeho rozšíření pro mimobankovní sektor"

Hana Kovářová, Ondřej Veselovský, Petr J. Kalaš, Jiří Jirásek a Adéla Malinová 

Moderátor diskuse: Petr Procházka